欢迎你们在我们学习汉语。
你们一定知道中国有最多人之一。世界上它也是第三个最大的国家。中国有很多有意思的地方。如果你们有兴趣你们可以看北京的故宫,上海的外滩或者中国很有名的山。中国人有一个俗语上有天堂下游苏杭,对我来说这是真的。
我很想我们一起可以学习很漂亮的语言,然后你们每个人可以自己去旅行到中国。

Vítám vás na kurzu čínštiny. Jistě víte, že Čína je nejlidnatější stát a je to třetí největší stát na světě. V Číně můžete navštívit spoustu zajímavých míst /vyjmenovávám/. Číňané rádi používají jedno přísloví – na nebi je ráj a na zemi je Suzhou a Hangzhou (dvě krásná významná města, která si přeje navštívit každý Číňan). Myslím si, že je to pravda.

Doufám, že se nám společně podaří naučit se tak krásný jazyk jako je čínština, aby se potom každý z vás mohl do této země podívat.

Něco o Číně

Čína je dominantním územím východní Asie. V současné době existují na území Číny dva státy, Čínská lidová republika (ČLR) a Čínská republika na Tchaj-wanu. S počtem 1 3337 mil. obyvatel je Čína nejlidnatější zemí světa. Mimo etnické Číňany, kteří se nazývají národem Chan, v Číně žije 55 etnických menšin. Čína zaujímá rozlohu 9 632 940 km2, což ji řadí na třetí místo světa.

Jde o rozvojovou zemi, která však jde od začátku nového tisíciletí hospodářsky obrovsky nahoru. Čína hýbe světovou ekonomikou, ovlivňuje finanční trhy. V současné době se do Číny stěhují výroby mnohých firem a nejen těch nadnárodních (hlavně kvůli velmi levné pracovní síly). Jde o jednoho z největších exportérů (5. místo na světě), díky nízkým cenám výrobků tlačí ke snižování cen konkurenci po celém světě. Spotřebovává nejvíce oceli, uhlí, ropy (2. místo za USA) aj. nerostných surovin.

SPRÁVNÍ ČLENĚNÍ

ČLR se dělí na 22 provincií. Za 23. Je Čínou považován Tchaj-wan, i když centrální vláda zde nemá fakticky žádnou moc. Mimo to je v ČLR 5 autonomních oblastí, 4 přímo spravována města a 2 zvlášřní správní oblast. Province a autonomní oblasti se dále člení na prefektury a okresy. Ty se dále dělí na samotná města či obce. V těchto provinciích se vyskytuje řada zajímavostí, které stojí za zhlédnutí. Zmíníme se pouze o několika významných turistických místech.

V hlavním městě Pekingu můžeme navštívit Zakázané město, což je bývalé sídlo císařů posledních dvou dynastií (Ming, Čching). Jde o velmi dobře zachovaný obrovský komplex paláců se stálými expozicemi. Dalším zajímavým místem je Náměstí Nebeského klidu, na němž se nachází zmíněné Zakázané město. Náměstí je se svou délkou 880 m a šířkou 400 m největším náměstím na světě.

Za zmínku určitě stojí největší čínské kosmopolitní město Šanghaj, kde se nachází řada mrakodrapů. Významný mrakodrap Ťin-mao je druhou největší budovou v Číně. Pokud se ho rozhodnete navštívit, můžete vidět Šanghaj z úrovně 88. poschodí. Městem se můžete kochat ještě z větší výšky, navštívíte-li protější mrakodrap Světového finančního centra (492m), díky svému vzhledu přezdívaný Otvírák.

V centrální Číně nesmíte opomenout Xi´an, který byl dlouhá staletí hlavním městem a zároveň výchozím bodem Hedvábné stezky. Největším lákadlem je zde Terakotová armáda, několik tisíc vojáků v životní velikosti, střežící hrobku čínského císaře. Nedaleko Xi´anu se nachází Šao-lin, světoznámý díky popularitě čínských bojových umění.

V severovýchodní Číně turisté často navštěvují Charbin, který se proslavil díky Ledovému lampionovému festivalu, který probíhám od počátku ledna do počátku února. V tomto městě najdete také velké množství stop ruské architektury.

Jižní Čína je zajímavá především díky nezapomenutelné přírodě a životu menšinových národností. Zajímavá jsou například města Kuej-lin, Kanton, Li-ťiang, Ta-li.

Koho láká poznat poněkud odlišný život než je ten pravý čínský, nechť navštíví Tibet či západní Čínu, kterou obývají především jiná etnika, než jsou Chanové.

Čína je proslulá také díky svým posvátným horám jako jsou hory Tchaj-šan, E-mej-šan, Chuang-šan, odkud můžete sledovat východ slunce z vrcholu.

CHARAKTERISTIKA ČÍNŠTINY

Čínština zaujímá první místo na světě v počtu mluvčích – cca 1,3 miliardy. Současnou standardní čínštinou, vycházející ze severních dialektů, se dohovoříte kromě ČLR i v Hongkongu, v Macau, na Tchaj-wanu a do určité míry i v Singapuru. Samozřejmě existuje množství nářečí, která jsou si často velmi vzdálená. Vzhledem k velkým rozdílům mezi jednotlivými nářečími se vždy můžete spolehnout na čínské znaky, které jsou všem srozumitelné.

Čínský jazyk patří do tibetočínské jazykové skupiny. Je to tónový jazyk, to znamená, že intonace rozlišuje význam slov. Nezáleží tolik na absolutní výšce tónu, jako spíše na „melodii“ slabiky. Spisovná čínština rozlišuje čtyři tóny. O co složitější je výslovnost, o to jednodušší je gramatika. V čínštině se nemusíte učit časovat, skloňovat či používat předpony a přípony. Gramatické jevy se vyjadřují jednak slovosledem, jednak přidáváním dalších slov vyjadřujících množné číslo, čas, dokonavost, atd.

ČÍNSKÉ PÍSMO

Čínské znaky vypadají na první pohled tajemně a nenaučitelně. Je pravda, že největší slovníky obsahují až 60000 znaků, běžně však vystačíte i se 4000. Jeden čínský znak odpovídá v řeči jedné slabice. Znaky samozřejmě nejsou náhodnými shluky tahů, mají jistou ustálenou strukturu, podle níž si je můžeme zapamatovat.

PŘEPIS ČÍNŠTINY

V Číně se používá pro přepis do latinky transkripční systém pchin-jin, oficiálně schválený čínskou vládou. Pokud se naučíte několik jednoduchých pravidel, přečtete nápisy v pchin-jinu celkem přesně a srozumitelně.

ROZVRH a CENÍK

ČÍNŠTINA:

• pro úplné začátečníky
• pro mírně pokročilý
• pro středně pokročilý
• pro pokročilý

• 2 hod./týdně / CENA = 3.490,-kč / semestr - ROZVRH - středa nebo čtvrtek -16.00-17.30hod nebo 17.40-19.10
• 4 hod./týdně / CENA = 6.980,-kč / semestr - ROZVRH - středa nebo čtvrtek - 16.00 - 19.10hod.

Počet míst je omezen!!!